ЛЕТНИ ИДЕИ ЗА НОВИ И СТАРИ ЗАКОНИ

 

Лятото е в разгара си, но от партийните централи не дремят. На заседанието си от 18 август Изпълнителното бюро на БСП обсъдило законодателните си приоритети. Сред тях централно място заема старата-нова идея за възстановяване на данък наследство.  Ще припомним, че той бе отменен през мандата на НДСВ и ДПС, когато БСП бе опозиция. По онова време се заговори, че законовата промяна била наложена от царската партия, за да може лидерът им да си вземе „наследственото” имущество съвсем безплатно. Към днешна дата социалистите решили, че си струва да дискутират идеята за възстановяване на данък наследство, но само за достатъчно заможните българи, които са с над средното за страната имущество. Това казал пред медиите Михаил Миков. Според него ставало дума за хора с имоти за над 300, 400 или 500 хиляди лева. Все пак ръководителите на социалистите решили да направят първо обществено допитване, пък след това да преценят окончателно какъв да е прагът, над който да се удържа данък за наследството. Това щял да бъде „данък справедливост” и било техен приоритет още в 39-ото ОНС. Сега те се аргументират и с факта, че такъв налог съществувал във всички европейски страни. Защо, обаче, са чакали през целия мандат на 40-тото ОНС – не стана ясно. Може би от уважение към коалиционните си партньори, а може би и поради други причини, като например да не създават проблеми на (своите) хората.

Освен за данък наследство, социалистите са се загрижили сериозно и за ускоряване на процедурата по актуализацията на бюджета в условия на криза.

А какво правят сините?

Те отново се връщат към идеята да предложат на парламента още една дата, която да бъде чествана като официален празник. Става дума за 23 август.

От "Синята коалиция" възнамеряват да внесат в законодателната комисия на парламента законопроект за промени в Кодекса на труда, съгласно които 23 август да бъде обявен за ден на жертвите на националсоциалистическия и комунистическия терор. Сините ще настояват и за закон за създаването на институт за национална памет, както и за поправки в закона за народната просвета, с които религията да се запише като задължителен предмет в учебната програма, а вероучението да е свободно избираем.

От ДПС пък, първо смятат да видят какви идеи ще им поднесат депутатите от управляващото мнозинство, а едва след като се произнесат по тях евентуално ще се замислят и ще предложат свои.

Не само в партийните централи кроят планове за нови закони.

Промени в Закона за обществените поръчки и нов Закон за устройство на територията поискаха от Националната асоциация на строителите на жилища. От информация на lev.bg стана ясно, че според хората от бранша само по този начин можели да се премахнат корупционните практики при печеленето на обществени поръчки, както и да се насърчат инвеститорите.

Основните критики към Закона за обществените поръчки са, че той позволява да се обявяват критерии, които много често били адаптирани към определени фирми, които строителите на жилища не пожелаха да огласят.

Според председателя на асоциацията Пламен Бенински било наложително да бъдат направени следните законодателни промени: първо, да се намалят още случаите, в които е възможно законът да не се прилага; второ, да има персонална отговорност за нарушителите на закона; трето, да се регламентират критериите за оценка на тръжните предложения, защото там ставали най-големите машинации.

По отношение на Закона за устройство на територията бе поискано да се направят корекции, които да облекчат максимално инвеститорите, особено за нови промишлени производства. Тежката и неадаптирана към реалните условия процедура изгонила всички възможни инвеститори.

От бранша категорични заявили, че по-ниските цени на жилищата не са довели до фалит или поглъщане на малките строителни фирми. Сега бил моментът да се изкупуват жилища от лица и дружества с пари.

Какви ли още идеи за законодателни промени ще роди лятото?

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"